Zelená kuchyně

Přírodní zelená vyzařuje klid

Mezi základní barvy, které nás v životě obklopují patří bezesporu zelená. V symbolické řeči barev vyjadřují zelené odstíny přicházející jaro, kdy se příroda probouzí, zazelenají se louky a jarní svěžest vše prostoupí. Je to barva naděje, odhodlání a ujištění, že vše je tak jak má. Přimícháním žluté barvy se nám zelená přímo rozsvítí a dostane velmi svěží tóny. Působí mladistvě, až umíněně, možná i trochu „přidrzle“. Ale to k zelené patří. Ne nadarmo se tato barva zamlouvá houževnatým a vytrvalým lidem. Pastelové odstíny zelené působí naopak uklidňujícím dojmem, nastolují rovnováhu a vytvářejí pocit jistoty a bezpečí.

Zelená kuchyně - Feel 807
Zelená kuchyně - Feel 810
Zelená kuchyně - Feel 810
zdroj: kuchyňské linky Nobila - Zelená kuchyně

Zelená kuchyně oživí prostor

Mezi designéry jsou zelené tóny populární a v interiéru s nimi nešetří. Ale pozor, zelenou řadíme mezi chladné barvy jakými jsou modrá nebo i bílá. Nemůže nás proto překvapit, že místnost vymalovaná zeleně (zejména chladnějšími tóny směřujícími k modré části barevného spektra), může působit studeně a po čase i na nás se chlad projeví. Pokud je však místnost dostatečně prosluněna, nemusíme si s tím lámat hlavu. A koneckonců i temnější prostory se dají oživit kombinací s jinou, světlejší a teplou barvou. Sázka na jistotu je v tomto ohledu zelená ve směru spektra ke žluté barvě. Tato zelinkavá barva každý prostor oživí a přitom i příjemně zahřeje.

Zelená kuchyně - Focus 460
Zelená kuchyně - Focus 467
Zelená kuchyně - Laser 411
zdroj: kuchyňské linky Nobila - Zelená kuchyně

Zelená kuchyně, bílá linka

Máte-li v oblibě zelenou, věřte, že v kuchyňském prostoru se budou zelené odstíny skvěle vyjímat. Vždyť kde jinde oceníte onu svěžest a čistotu, které zelenou symbolicky doprovází, než právě v kuchyni? Ke klasické zelené se přitom výborně hodí například světlounce šedá, hnědá a dokonce i fialová! V moderní kuchyni se naopak vyjímá mladistvá žlutozelená, která osvěží a prohřeje celý prostor. K ní je nejlépe kombinovat bílou barvu, na jejímž podkladě působí žlutozelinkavá velmi pronikavě, nápaditě a hravě . Nezapomínejte však na pravidlo kontrastu. I k této svítivě zelené barvě působivě ladí tmavé odstíny šedé a nebo třeba i lamino deska s dřeveným dekorem tmavého dubu.

Zelená kuchyně - Lux 816
Zelená kuchyně - Pia 596
Zelená kuchyně - Pura 834
zdroj: kuchyňské linky Nobila - Zelená kuchyně
DÁLE ČTĚTE:
  • Máte radi žlutou barvu? Žlutá kuchyně Vám rozzáří den. Pozor však na intenzivní tóny klasické žluté, ty mohou být až nepříjemné.
  • Oranžová kuchyně působí velmi teple, vyzařuje energii a optimismus. Dobře ladí s bílou, ale i šedou barvou.