Barvy do kuchyně

Jak vybrat správnou barevnou kombinaci do vaší nové kuchyně? Své fígle nám poradili zkušení designéři a návrháři kuchyní. Pojďme se na ně společně podívat.

Podle prostoru volte i barvy do kuchyně

Máte malou kuchyň a k tomu bez oken? Pak zvolte spíše světlejší odstíny, žádné syté barvy. V opačném případě se Vám kuchyň ještě více opticky zmenší a to přeci nechcete. Pokud ale máte k dispozici velkorysý a prosvětlený prostor, pak si syté odstíny rozhodně dovolit můžete. Místnost získá na razanci a když k tomu vymalujete sytě jen jednu nebo dvě stěny a u ostatních zvolíte čistě bílou nebo zajímavé pastelové odstíny, pak syté barvy ještě více vyniknou.

Strop nechte světlý

Tmavých a sytých barev se není třeba obávat, naopak. Neplatí to ale o stropě. Tmavá barva nad hlavou působí tísnivě, na někoho až depresivně. Strop se tím navíc opticky o 15 - 20% sníží. Vždy se proto vyplatí nechat jej bílý, nebo alespoň ve výrazně světlejším odstínu, než jsou okolní stěny.

Barvy do kuchyně ať ladí

V kuchyni budete mít kuchyňskou linku vaší oblíbené barvy, pracovní desku pravděpodobně jiného odstínu a k tomu barvu stěn. Vše by mělo příjemně ladit. Přílišné kontrasty působí rušivě, ovšem pokud by bylo vše takříkajíc „na jedno brdo“, bude to velká nuda. Jenže jaké barvy k sobě přirozeně ladí a které naopak nikoliv? Někdo na to má „oko“ a cítí, když je to ono. My ostatní si můžeme pomoci různými nástroji, které nám jednoduše správnou barevnou kombinace poradí. Na internetu jich můžete najít hned několik, jako příklad se podívejte třeba zde. Zvolit ty správné barvy do kuchyně už je pak hračka.

I doplňky do kuchyně slaďte do barvy

Nezdá se to, ale i větší či menší maličkosti jako jsou lustr, varná konvice nebo i slánka výrazně přispějí k barevné pohodě. Nezapomeňte na pravdivé rčení, že „detail dělá celek“ a u designu to platí dvojnásob. Nalaďte se proto na oblíbenou barvu a když v nějakém obchodu narazíte na zajímavý doplněk, nezaváhejte.

Praktická rada na závěr

Barvy do kuchyně volte ideálně omyvatelné, a to zejména v náchylných místech. I tak můžete malbu za varnou deskou poškodit například prskajícím olejem z pánve. Proto, pokud řešíte co za kuchyňskou linku, lze jen doporučit použití některé z odolných lamino desek, například ve stejném dekoru, v jakém bude kuchyňská deska. Mechanická, tepelná i chemická odolnost je pak stoprocentní.


Chcete se nechat inspirovat osvědčenými barevnými kombinacemi. Vyberte si v menu dominantní barvu kuchyně a podívejte se, jakou atmosféru dokáží vykouzlit profesionální designéři ze společnosti Nobilia.

ČTĚTE TAKÉ:
  • Barva kuchyně není jen o dekoru kuchyňské linky, ale také o doplňcích a vhodném osvětlení.
  • Sázkou na jistotu je bílá kuchyně. Bílá barva je nadčasová a zejména kuchyně ve vysokém lesku jsou stále moderní.