Černá kuchyně

Máte rádi černou barvu, ale nevíte jestli by se hodila na kuchyňskou linku? Pak zvažte jak bude působit na vás, na prostor, s čím ji lze dobře kombinovat a v neposlední řadě i údržbu černých ploch.

Černá kuchyně působí exkluzivně

V psychologii barev se k černé přisuzují motivy vzdoru, popření a absolutního odříkání. Západní kultury vnímají černou jako symbol definitivy a smrti. Při pohledu na ni vnímáme její neproniknutelnost, připomíná nám hloubku hvězdné oblohy, vesmíru. Ač může její popis znít veskrze negativně (ostatně i o pesimistech se říká, že „vidí vše až příliš černě“), pro některé typy osobností může představovat porozumění a hotový balzám na duši. Černou barvu také často využívají designéři pokud chtějí vytvořit vážný až autoritativní prostor, který vyzařuje exkluzivitu. Černá kuchyně proto bude působit luxusním a exkluzivním dojmem, zejména pokud bude doplněna přírodní kamennou deskou například z leštěného mramoru či žuly.

Černá kuchyně - Focus 469
Černá kuchyně - Laser 413
Černá kuchyně - Pia 506
zdroj: kuchyňské linky Nobila - Černá kuchyně

Do malé kuchyně se černá nehodí

Černá kuchyně nemusí hned znamenat celou kuchyňskou linku v černé barvě. Kuchyňská linka může být šedá či bílá, avšak některé doplňky společně s dominantní stěnou tónujeme do černých barev. Navíc je obecně známo že černé plochy pohlcují hodně světla a proto je třeba velmi dobře vyřešit osvětlení do kuchyně. V opačném případě se černá kuchyně promění v nepříjemně tmavou kobku. Ze stejného důvodu myslete také na to, že tmavé barvy vizuálně zmenšují prostor. Černá kuchyně si tak přímo říká o velkorysejší místnost, nikoliv malou špeluňku.

Černá kuchyně - Pia 506
Černá kuchyně - Pia 506 S
Černá kuchyně - Xeno 670
zdroj: kuchyňské linky Nobila - Černá kuchyně

Černá kuchyně ve vysokém lesku?

Nekonečné debaty o volbě lesklého či matného povrchu lze shrnout velmi pragmaticky. Zatímco jedni tvrdí, že je na lesklém povrchu vidět každá nečistota, jiní na něj nedají dopustit. Čím to je? Tajemství tkví ve světle. Stojí-li černá kuchyně přímo proti oknu a vy vnímáte odlesk plochy před sebou, pak skutečně můžete vidět každý otisk. V opačném případě si nikdy ničeho nevšimnete a kuchyně ve vysokém lesku vám bude dělat jen a jen radost. Pokud však již teď máte obavy, že černá kuchyně bude věčně „zapatlaná“, spolehněte se, že se na to budete neustále soustředit a stanete se otrokem utěrky a leštících přípravků. V takovém případě je lepší sáhnout hned v počátku po matné úpravě a černá kuchyně bude vždy působit čistě a elegantně. Nikdy ne však tolik exkluzivně, jako ta ve vysokém lesku.

DÁLE ČTĚTE:
  • Jak na výběr barvy do kuchyně? Poradíme vám fígle zkušených designérů.
  • Barva kuchyně není jen o dekoru kuchyňské linky, ale také o doplňcích a vhodném osvětlení.